sobota, kwiecień 27, 2024
image image image image
Książka "W Malej Ojszczyźnie" Opisane w niniejszej publikacji zdarzenia, przeżycia, wspomnienia, odnoszą się głównie do lat powojennych i związane są z Ziemią Działdowską, moją małą ojczyzną, która od 100 lat jest organiczną częścią dużej, dlatego patriotyzm lokalny był i jest częścią ogólnonarodowej więzi. Czytaj wi ęcej
Książka "Publikacje - wersja poszerzona" Praca ma charakter publicystyczny. Zamieściłem w niej wypowiedzi związane głównie z Ziemią Działdowską, ktora przyłączona została do Polski w 1920r. bez plebiscytu. W publicytyce polskiej ukazało się wówczas mnóstwo artykułów dotyczących życia i kultury Mazurów, którzy mieszkając w Prusach  Wschodnich ponad 300 lat, zachowali język i obyczaje polskie. Minęło 98 lat od tamtego wydarzenia. Za dwa lata czcić będziemy setną rocznicę tego związku. Czytaj wi ęcej
Książka "Publikacje" Praca ma charakter publicystyczny. Zamieściłem w niej wypowiedzi związane głównie Ziemią Działdowską, która przyłączona została do Polski w 1920 r. bez plebiscytu. W publicystyce polskiej ukazało się wówczas mnóstwo artykułów dotyczących życia i kultury Mazurów, którzy mieszkając w Prusach Wschodnich ponad 300 lat, zachowali język i obyczaje polskie. Według różnych szacunków zamieszkało ich w powiecie działdowskim od 6 do 18 tysięcy. Czytaj wi ęcej
Książka "O Żeromskim, Mazurach i Działdowie" W ostatnich dniach grudnia 2012 ukazała się wydana przez Starostwo Powiatowe w Działdowie książka "O Żeromskim, Mazurach i Działdowie". Ma ona charakter publicystyczny, i popularnonaukowy, jest przeznaczona w związku z tym dla szerokiej publiczności. Czytaj wi ęcej
31 maja 2015

Strona internetowa - uwagi końcowe dotyczące części pierwszej

az

W swoich wypowiedziach zamieszczonych na stronie internetowej próbowałem m.in. odnieść się do skutków układu Ribbentrop- Mołotow i Jałty, zbrodni okupantów, wojny i powojnia, szczególnie na terenie Działdowszczyzny. Przedstawiłem sylwetki kilku mieszkańców, którzy zginęli, walcząc o wolną ojczyznę i tych, którzy kierowali się ideą pracy organicznej i w trudnych warunkach tworzyli polskie szkoły, nie przyjmując do wiadomości narzucanych przez obce państwo wzorców, które służyły oczywiście niewoleniu.

Przypomniałem sylwetki wielu nauczycieli, którzy odważnie i rozumnie przekazywali wiedzę i mądrość pokoleń, także miłość do jedynej ojczyzny istniejącej od Mieszka I aż do dzisiaj. Wybór patronów kochających swój kraj służył też dobru sprawy. Wspomniałem ponadto o twórcach i popularyzatorach kultury polskiej, o ważnych dla kraju i regionu rocznicach, jak 3 Maja, 11 Listopada, zwycięstwo pod Grunwaldem w 1410r i pod Warszawą w 1920r, które były uroczyście obchodzone, dzięki czemu pogłębiały także patriotyzm.

Bliska mi była działalność Cieszyniaków, którzy w dwudziestoleciu międzywojennym stworzyli m.in. wspólnotę lokalną. Poświęciłem im kilka wypowiedzi. Ich wychowankowie tworzyli również po 1945r polskie szkoły na Warmii i Mazurach, samorządność, instytucje kulturalne, także dlatego, że rozumnie i odpowiedzialnie zawierali kompromisy z władzami komunistycznymi, wchodzili do gniazda os, by bronić w nich polskich wartości.

Kilka dłuższych wypowiedzi poświęciłem wybitnym hierarchom polskiego Kościoła rzymskokatolickiego, m.in. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, także kard. Karolowi Wojtyle, który również jako papież bardzo dużo dobrego zrobił dla Polski i świata. Wspomniałem ponadto o zasługach przedstawicieli Kościoła ewangelicko- augsburskiego . Duchowej niepodległości narodu bronili również wybitni politycy, ludzie kultury mieszkający w kraju i na emigracji, także nieżyjący mężowie stanu, jak Józef Piłsudski, gdyż pamięć o ich zasługach wzmacniała polski opór i upór w dążeniu do odzyskania niepodległości.

W kilku artykułach odniosłem się również czasom PRL-u. Zwróciłem w nich uwagę m.in. na ogromny wysiłek narodu, który traktował niewolony kraj jako swoją Ojczyznę. Żyjąc w biedzie, pracował dla jej dobra. Zwróciłem uwagę na liczne pozytywy tych trudnych lat, ale także na negatywne skutki centralnie sterowanej gospodarki, zaprogramowane niewolenie oraz na wiele absurdów tego okresu.

Dałem również wyraz przekonaniu, że po 1989r odzyskana wolność uskrzydla, stąd mamy wiele sukcesów zarówno w skali kraju jak i regionu. Nadrabiamy w ten sposób skutki 123 lata trwających rozbiorów, zniszczeń i grabieży okresu wojny i powojnia. Osiągnięcia ostatnich 26 lat pogłębiają dumę narodową, budzą nadzieję, że jeśli pójdziemy razem, zrobimy więcej dla wspólnego dobra. Przypomnieniem opisanych osób, zdarzeń i opinii pragnąłem przyczynić się, jak dawniej, do tworzenia wspólnoty lokalnej, opartej na rozumieniu wspólnego dobra, a mała ojczyzna jest, jak wiadomo, ściśle związana z dużą. Mówi się ponadto, że historia jest mistrzynią życia.

Stronę internetową, pod adresem janregulski.pl opracował Cezary Leszczyński, właściciel firmy AZDATA z Lidzbarka.

Jan Regulski