piątek, marzec 29, 2024

Tygodnik Ciechanowski

Orędowniczka mazurskiej sprawy

Drukuj E-mail

 

W 1987r. minęła 100 rocznica urodzin, natomiast pod koniec grudnia 2000r. 30 rocznica śmierci Emilii Sukertowej – Biedrawiny, zasłużonej dla regionu mazurskiego pisarki, która swe prace publikowała również w pismach o zasięgu ogólnokrajowym. W latach 1922 - 1939 ukazało się około 370 artykułów w 48 periodykach. Dokładna liczba trudna jest do ustalenia. Zapytana o ilość publikacji w okresie międzywojennym odpowiedziała, że było ich około 1800. Małgorzata Szostakowska w interesującej pracy biograficznej określiła liczbę prac drukowanych przez Sukiretową - Biedrawinę w latach 1918-1970 na 750. Są to oczywiście wypowiedzi o różnej wielkości i przeznaczeniu. Jedne pisała dla Mazurów, w innych chodziło o zapoznanie czytelnika polskiego ze złożoną problematyką mazurską. Jej artykuły i reportaże ukazywały się w „Kurierze Warszawskim", „Dniu Polskim", „Gazecie Warszawskiej", „Ziemi", pisywała też do pism regionalnych, jak „Gazeta Mławska", „Głos Lubawski" i inne.

Czytaj więcej...

Józef Biedrawa

Drukuj E-mail

 

 

Z wielu powodów warto przypominać ludzi, którzy przyczyniali się do powstania tradycji swoich regionów. Ciekawą indywidualnością lat międzywojennych był Józef Biedrawa, dyrektor istniejącego w latach 1921 - 1936 Państwowego Seminarium Nauczycielskiego w Działdowie. Był dyrektorem tej placówki od 1923r. - do jej likwidacji. Organizował następnie gimnazjum i liceum, które kontynuowały tradycję seminarium. Tymi szkołami kierował do stycznia 1939 r.

Czytaj więcej...

Szulmierz i okolice

Drukuj E-mail

 

 

Szulmierz swoją popularność wśród czytającej publiczności zawdzięcza Żeromskiemu. Początkujący pisarz przebywał tutaj w charakterze guwernera od 17 lipca do 26 sierpnia 1887 r. i rozpoczął wówczas zorganizowane studium środowiska szlacheckiego. Była to nawet jego pierwsza kondycja wakacyjna, w czasie której prowadził bardzo intensywną obserwację życia szlachty polskiej, interesujące studium zorganizowane na dość dużą skalę. Obserwował również siebie, otaczającą przyrodę. Odbywał wielogodzinne wędrówki do Kosiczynka, Zeńboka, Przedwojewa, Włost, Kotermania, Opinogóry i Ciechanowa. Lasów było w bród.

Czytaj więcej...